Více
  23.6 C
  Czech
  Pondělí 24. června 2024

  Podcastem roku jsou opět Opravdové zločiny, objevem roku je Pod svícnem

  Pátý ročník ankety Podcast roku má konečné výsledky. Absolutním vítězem se staly Opravdové zločiny. Veřejnost svým hlasováním rozhodla také o nejlepších českých podcastových dílech v celkem 9 tematických kategoriích. V nich se na stupně vítězů dostaly podcasty Host Lucie Výborné, Kriminálka, Brain We Are CZ, Hodina dějepichu, Kudy běží zajíc, Ve vatě, Hype-Cast a Vlevo dole. V anketě celkem hlasovalo přes 100 tisíc lidí. Objevem roku, který zvolila odborná porota, je podcast Pod svícnem. 

  Podle nejnovějšího průzkumu Nielsen a Ressolution Group více než pětina Čechů poslouchá podcasty alespoň jednou týdně. Rostoucí tuzemský zájem o podcastovou tvorbu se odrazil i na počtu hlasujících. Zatímco loni jich rozdalo hlasy kolem 75 tisíc, letos převršil počet hlasujících hranici 100 tisíc. „Zájem roste přirozeně s nárůstem trendu poslechu i tvorby podcastů. Hlavní důvody vidíme v tom, že vznikají podcasty, které necílí jen na mainstream, ale naopak si autoři a autorky vybírají i okrajová témata. Jejich popularita roste také díky tomu, jak je tvůrci ke svým posluchačům dostávají. Tam je proměna raketová. Podcasty už nejsou doménou jen několika podcastových platforem či aplikací, mnohem intenzivněji se objevují i na YouTube, formou tzv. videocastů, anebo na různých platformách dedikovaných přímo digitálním tvůrcům pro distribuci i monetizaci jejich obsahu. Vznikají k nim obsahové newslettery, off‑line eventy a další přidružené aktivity. Díky tomu přirozeně roste i počet zapojených do této v česku jedinečné ankety. Oproti loňsku jsme zaujali o více než pětadvacet tisíc lidí víc,“ říká Lubor Zoufal, který má na starost digitální produkty ve společnosti Active Radio, jež anketu vymyslela.

  VÝSLEDKY

  Veřejnost rozhodovala svými hlasy o umístění podcastů v hlavní kategorii Podcast roku, ze které vzešli vítězové v celkem devíti tematických kategoriích (Zpravodajství a publicistika, Talk show, Veřejnoprávní, Zábava, Životní styl a zdraví, Vzdělávací, True Crime, Sport, Byznys a osobní finance). Kromě toho se jejich hlasy sečetly pro vyhlášení absolutních vítězů. Absolutní vítězství obhájil z loňska podcast Opravdové zločiny někdejších moderátorek Evropy 2 Lucie Bechynkové a Barbory Krčmové.

  Absolutní vítězové (nejvíce hlasů od fanoušků)

  1. místo: Opravdové zločiny
  2. místo: Hype-Cast
  3. místo: Vlevo dole

  Zpravodajství a publicistika

  1. místo: Vlevo dole
  2. místo: Kecy a politika
  3. místo: Vinohradská 12

  Talk show

  1. místo: Host Lucie Výborné
  2. místo: U Kulatého stolu
  3. místo: BROCAST

  Veřejnoprávní 

  1. místo: Kriminálka
  2. místo: Vinohradská 12
  3. místo: Host Lucie Výborné

  Zábava

  1. místo: Hype-Cast
  2. místo: Neplecha ukončena
  3. místo: Fantastický Podcast

  Životní styl a zdraví

  1. místo: Brain We Are CZ
  2. místo: LOG
  3. místo: Aura.

  Vzdělávací

  1. místo: Hodina dějepichu
  2. místo: Příběh, který se opravdu stal
  3. místo: Přepište dějiny

  True Crime

  1. místo: Opravdové zločiny
  2. místo: KRIMI PŘÍBĚHY
  3. místo: Kriminálka

  Sport

  1. místo: KUDY BĚŽÍ ZAJÍC
  2. místo: Podry & Vacíno
  3. místo: Za čárou

  Byznys a osobní finance

  1. místo: Ve vatě
  2. místo: Investiční podcast Vojta Žižka
  3. místo: Škrty
  4. Další kategorií je pak ocenění Objevů roku, o kterých rozhoduje odborná porota. Letos v ní usedli například Martin Groman, autor podcastu Přepište dějiny, Terézia Ferjančeková a Zuzana Kašparová z podcastu Vyhonit ďábla, Adam Dunovský spojený s BROCASTEM, filmový kritik a moderátor Aleš Stuchlý, novinář Václav Dolejší, moderátor rádia Evropa 2 Jakub Kotek či Eliška Vyhnánková, známá konzultantka a lektorka využívání sociálních sítí. Společně vybrali tři nejpovedenější díla roku 2023 na podcastové scéně. Dle jejich hlasování se největším objevem letošního roku stal podcast Pod svícnem, který mapuje prostřednictvím rozhovorů příběhy obětí domácího násilí. Vzniká pod hlavičkou stejnojmenné nezávislé iniciativy, kterou v roce 2022 založily Michaela Studená a Barbora Urbanová s cílem edukace společnosti a změny legislativy v této oblasti. Vychází ve spolupráci s webem Novinky.cz.

  Objev roku

  1. místo: Pod svícnem
  2. místo: Hodina dějepichu
  3. místo: SwagHranice násilí Investiční podcast Vojta Žižka

  (získali od poroty stejné množství hlasů)

  ZPŮSOB HLASOVÁNÍ  A VYHLÁŠENÍ

  Hlasování probíhalo od 9. května do 5. června na webových stránkách www.podcastroku.cz a veřejnost mohla hlasovat až pro pět svých nejoblíbenějších podcastů (a minimálně pro jeden). Podle umístění podcastu ve formuláři získal pořad příslušný počet hlasů (1. místo ve formuláři znamenalo 5 hlasů, 5. místo ve formuláři získalo podcastu 1 hlas). Vybírat mohli ze všech českých podcastů, které vydaly alespoň jeden díl v termínu od 1. 5. 2022 až po 1. 5. 2023. Vyhlášení pak proběhlo, již tradičně, v Radlické kulturní sportovně v Praze 5, slavnostním vyhlášením jednotlivých kategorií provázel youtuber a politický komentátor Jan Špaček.

  Ti nejlepší si převzali ceny vyrobené v dílně designera Lukáše Rejmonta. Tvar plastiky vychází z původního iPodu, na kterém lidé začali první podcasty poslouchat. Lukáš nahrál na telefon audio stopu jeho dcery Marie Violy, která vyslovila sousloví „Podcast roku“ a tuto křivku zaznamenanou v telefonu vyřízl vodním paprskem do masivu z mosazi. V minulosti navrhoval hudební ceny pro rádio Evropa 2, Mistrovství světa ve Snowboardingu, Prague Design Week, České a Slovenské Mistrovství v surfingu konané ve Francii nebo Český snowboarding.

  Anketu Podcast roku pořádá skupina Active Radio a.s. a Český rozhlas. Hlavním partnerem jsou od letošního ročníku Seznam Zprávy. Dalšími partnery jsou Czech News Center, Evropa 2, Frekvence 1 a Youradio Talk.

  Active Radio a.s. je multimediální skupina vlastnící rádia Evropa 2, Frekvence 1, Rádio Bonton, Rádio Dance, Youradio a Youradio Talk. Patří jí rovněž dětský projekt Pigy. Provozuje řadu online médií, streamingových audio služeb, sdružuje skupiny fanoušků na sociálních sítích a pořádá eventy. Divize NoLimits ročně pořádá akce pro více než 100 tisíc osob. Od roku 2018 patří holdingové společnosti Czech Media Invest.

  Sledujte nás na sítích

  Práce na home office může bránit v kariérním postupu, myslí si přes 40 % dotázaných zaměstnanců

  Nedávný průzkum společnosti Colliers založený na analýze odpovědí více než pěti set českých zaměstnanců napříč různými odvětvími odhalil, že přes 40 % zaměstnanců považuje práci na dálku za brzdu svého profesního růstu. Zjištění dále naznačují, že je pro zaměstnance důležitější osobní kontakt s kolegy než samotné pracovní prostředí a technologie, které se často považují za samozřejmost, a to ve vysokém standardu.

  Z průzkumu vyplynulo: lidé sice začali využívat AI a strojový překlad – ale cizí jazyky se budou muset stále učit.

  Podle průzkumu, který vypracovali odborníci na vzdělávací technologie z British Council, britské mezinárodní organizace pro kulturní vztahy a vzdělávací příležitosti, a Research Institute of Digital Innovation in Learning (při ODUGlobal, který sídlí na Old Dominion University ve Virginii, USA), 60 % učitelů angličtiny nesouhlasí s tím, že umělá inteligence (AI) a automatizovaný překlad nahradí při výuce jazyků učitele. Mnoho učitelů uvedlo, že jazyky mají hluboký kulturní, sociální a emocionální rozměr a že AI nedokáže nahradit kontakt učitele se studenty.

  Přichází Evala, nový program pro účetní kanceláře

  Srozumitelný, přehledný a snadno ovladatelný. V pátek 1. března vstupuje na český trh nový účetní program Evala s jasným cílem – nabídnout účetním kancelářím a samostatným účetním moderní nástroj pro 21. století. Za vývojem Evaly stojí brněnská společnost Seyfor, jedna z největších IT firem ve střední Evropě.

  Transformace zábavního průmyslu: Jak data science oživuje naše oblíbené streamingové služby

  Datová věda se stala klíčovým prvkem v mnoha oblastech lidského života, přičemž hodnota algoritmů a jejich efektivita jsou neocenitelnými nástroji pro moderní společnost. Jednou z oblastí, kde datová věda vyniká a stala se skutečným uměním, je zábavní průmysl. V tomto článku se zaměříme na úlohu datového analytika a uvedeme několik příkladu využití datové vědy v oblasti zábavy.

  Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

  Společnost Wienerberger obnovuje výrobu ve svých závodech na pálené výrobky. Po zimní odstávce spojené primárně s technologickými inovacemi a údržbovými pracemi vrací zpět do provozu osm závodů z deseti. Bez přerušení i nadále běží provoz v Cihelně Kinský v Kostelci nad Orlicí. Naopak v režimu dlouhodobé odstávky setrvá závod v Týně nad Vltavou. Obnova provozu probíhá postupně od ledna a potrvá do dubna. Během zimní pauzy provedla společnost v závodech významné investice do inovací.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Práce na home office může bránit v kariérním postupu, myslí si přes 40 % dotázaných zaměstnanců

  Nedávný průzkum společnosti Colliers založený na analýze odpovědí více než pěti set českých zaměstnanců napříč různými odvětvími odhalil, že přes 40 % zaměstnanců považuje práci na dálku za brzdu svého profesního růstu. Zjištění dále naznačují, že je pro zaměstnance důležitější osobní kontakt s kolegy než samotné pracovní prostředí a technologie, které se často považují za samozřejmost, a to ve vysokém standardu.

  Z průzkumu vyplynulo: lidé sice začali využívat AI a strojový překlad – ale cizí jazyky se budou muset stále učit.

  Podle průzkumu, který vypracovali odborníci na vzdělávací technologie z British Council, britské mezinárodní organizace pro kulturní vztahy a vzdělávací příležitosti, a Research Institute of Digital Innovation in Learning (při ODUGlobal, který sídlí na Old Dominion University ve Virginii, USA), 60 % učitelů angličtiny nesouhlasí s tím, že umělá inteligence (AI) a automatizovaný překlad nahradí při výuce jazyků učitele. Mnoho učitelů uvedlo, že jazyky mají hluboký kulturní, sociální a emocionální rozměr a že AI nedokáže nahradit kontakt učitele se studenty.

  Přichází Evala, nový program pro účetní kanceláře

  Srozumitelný, přehledný a snadno ovladatelný. V pátek 1. března vstupuje na český trh nový účetní program Evala s jasným cílem – nabídnout účetním kancelářím a samostatným účetním moderní nástroj pro 21. století. Za vývojem Evaly stojí brněnská společnost Seyfor, jedna z největších IT firem ve střední Evropě.

  Transformace zábavního průmyslu: Jak data science oživuje naše oblíbené streamingové služby

  Datová věda se stala klíčovým prvkem v mnoha oblastech lidského života, přičemž hodnota algoritmů a jejich efektivita jsou neocenitelnými nástroji pro moderní společnost. Jednou z oblastí, kde datová věda vyniká a stala se skutečným uměním, je zábavní průmysl. V tomto článku se zaměříme na úlohu datového analytika a uvedeme několik příkladu využití datové vědy v oblasti zábavy.

  Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

  Společnost Wienerberger obnovuje výrobu ve svých závodech na pálené výrobky. Po zimní odstávce spojené primárně s technologickými inovacemi a údržbovými pracemi vrací zpět do provozu osm závodů z deseti. Bez přerušení i nadále běží provoz v Cihelně Kinský v Kostelci nad Orlicí. Naopak v režimu dlouhodobé odstávky setrvá závod v Týně nad Vltavou. Obnova provozu probíhá postupně od ledna a potrvá do dubna. Během zimní pauzy provedla společnost v závodech významné investice do inovací.