Více
  21.9 C
  Czech
  Pondělí 24. června 2024

  Internet

  Přichází Evala, nový program pro účetní kanceláře

  Srozumitelný, přehledný a snadno ovladatelný. V pátek 1. března vstupuje na český trh nový účetní program Evala s jasným cílem – nabídnout účetním kancelářím a samostatným účetním moderní nástroj pro 21. století. Za vývojem Evaly stojí brněnská společnost Seyfor, jedna z největších IT firem ve střední Evropě.

  Transformace zábavního průmyslu: Jak data science oživuje naše oblíbené streamingové služby

  Datová věda se stala klíčovým prvkem v mnoha oblastech lidského života, přičemž hodnota algoritmů a jejich efektivita jsou neocenitelnými nástroji pro moderní společnost. Jednou z oblastí, kde datová věda vyniká a stala se skutečným uměním, je zábavní průmysl. V tomto článku se zaměříme na úlohu datového analytika a uvedeme několik příkladu využití datové vědy v oblasti zábavy.

  Přístupové údaje do eGovernmentu nepatří

  Digitalizace jako podstatný ukazatel modernizace státu je dnes jedním z nejčastěji skloňovaných výrazů. Jejím klíčovým parametrem je pak bezpečnost a autentizace uživatelů. Zejména pak ve spojitosti s datovými schránkami a způsobem přihlašování do nich stále často narážíme na neopodstatněnou otázku, zda ta která platforma umožňuje přihlášení do datové schránky pomocí přístupových údajů. Tato otázka u odborníků na bezpečnost dat vyvolává smíšené pocity mimo jiné i proto, že počet držitelů nějakého prostředku elektronické identifikace napojeného na kvalifikovaný systém provozovaný v souladu s požadavky zákona č. 250/2017 Sb. o elektronické identifikaci je oproti vlastníkům datové schránky fyzické osoby násobně vyšší. Zatímco počet datových schránek fyzických osob překonal hranici osmi set tisíc až koncem září letošního roku[1], již v březnu bylo dle dostupných údajů vydáno přes dvanáct milionů prostředků elektronické identifikace. Tedy patnáctkrát více.

  Zneužití umělé inteligence nebo chytrých zařízení. 7 kybernetických hrozeb pro rok 2024, před kterými varují čeští experti

  V dnešní digitálně propojené společnosti se kybernetická kriminalita stala jedním z nejrychleji rostoucích a nejvýnosnějších forem zločinu. Co proto očekávat od roku 2024 z pohledu bezpečnosti? Lze předpokládat nějaké zásadní změny? I to jsou otázky, které si mnoho z nás s příchodem nového roku pokládá. Experti české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, proto sestavili seznam sedmi kybernetických hrozeb, se kterými je třeba v tomto roce počítat.

  Podvodníkům na telefonu se daří i dál. Jak nenaletět na metody zvané vishing či spoofing?

  Přestože policie i finanční instituce opakovaně varují před telefonáty podvodníků vydávajících se za zástupce bank a dalších organizací, zločinů daného typu kontinuálně přibývá. Průměrná výše odcizených částek zároveň podle dat kriminalistů sahá zhruba k 400 tisícům korun, výjimkou však nejsou ani milionové krádeže. Nechat se napálit je stále snadnější, neboť podvodníci pravidelně zdokonalují své postupy.

  Nad boxy stále jasně vede doručení domů. Pro 75 % zákazníků je důležitá rychlost, udržitelnost zatím tolik netáhne

  Zákazníci e-shopů se při rozhodování o nákupu čím dál častěji rozhodují nejen na základě ceny a parametrů samotného zboží, ale také dle rychlosti a kvality doručení. 37 % nakupujících opouští e-shop, pokud jim není nabídnuto dostatečně rychlé doručení, a 75 % dotázaných deklaruje, že je pro ně rychlost doručení důležitým parametrem při rozhodování o nákupu. To a mnohem více vyplývá z průzkumu, který pro technologicko-logistickou společnost DODO na základě reprezentativního vzorku 1 200 respondentů vypracovala výzkumná agentura Behavio.

  ChatGPT nově umí najít dopravní spoje a jízdenky. Může za to plugin z české kanceláře Omio

  Omio, globální bookingová platforma pro pozemní i leteckou a trajektovou dopravu, oznámilo spuštění vlastního pluginu pro ChatGPT. Ten uživatelům umožňuje požádat o vyhledání a naplánování cesty, přičemž platforma jim v reálném čase vrací údaje o dostupných spojích, jízdenkách a jejich cenách z rozsáhlého inventáře jízdenek Omio. Tento plugin od Omio je prvním svého druhu a umožňuje uživatelům vyhledávat a porovnávat cesty vlakem, autobusem, letadlem a trajektem. Za pluginem stojí vývojářský tým společnosti sídlící v Praze pod vedením technologického ředitele Tomáše Vocetky.

  Třetina Čechů nakoupí zboží, které viděli na sociálních sítích, vedení drží Facebook

  Platební a nákupní služba Klarna publikovala velký přehled nákupního chování spotřebitelů napříč světovými zeměmi. V rámci svého průzkumu Shopping Pulse Klarna ve spolupráci s výzkumnou agenturou Nepa zpovídala více než 19 tisíc zákazníků v 18 zemích včetně České republiky, přičemž z každé z nich byl osloven vzorek minimálně 1 000 nakupujících. Z průzkumu, který se dotazoval na nákupní zvyklosti a preference respondentů během druhého čtvrtletí letošního roku, vyplynulo, že téměř třetina Čechů (28 %) nakupuje výrobky, které viděli na sociálních sítích, přičemž 40 % z nich uskuteční nákup přímo z platformy. Nejoblíbenější sociální sítí pro nakupování je v Česku Facebook.

  Umělá inteligence zvýší kvalitu a efektivitu právních služeb, je ovšem potřeba dbát na ochranu dat

  Právní kanceláře začínají využívat služeb umělé inteligence. Ta mimo jiné rozšíří možnosti práce s textem, zrychlí vyhledávání informací a stane se pro právníky důležitým nástrojem. Mluví o tom experti z advokátní kanceláře Moore Legal CZ. Varují ale i před možnými úskalími, jako je například omezená spolehlivost textových generativních modelů anebo nutnost zvýšené opatrnosti při nakládání s citlivými daty. V Moore Legal CZ umělou inteligenci již testují například pro vyhledávání informací v procesu due diligence nebo při úpravách textu.

  ChatGPT vám předpoví počasí díky datům od české meteorologické služby. Nově má plugin od Meteocentrum.cz

  O kouzlu umělé inteligence prezentované chatovacím nástrojem ChatGPT bylo v posledním roce napsáno mnohé. Celý svět žasne nad věrohodností textu vygenerovaného automatickým algoritmem, u kterého často nelze rozpoznat, že ho nepsal člověk. Nově přitom přibylo další rozšíření tohoto celosvětového nástroje, které navíc nese českou stopu.

  Z průzkumu vyplynulo: lidé sice začali využívat AI a strojový překlad – ale cizí jazyky se budou muset stále učit.

  Podle průzkumu, který vypracovali odborníci na vzdělávací technologie z British Council, britské mezinárodní organizace pro kulturní vztahy a vzdělávací příležitosti, a Research Institute of Digital Innovation in Learning (při ODUGlobal, který sídlí na Old Dominion University ve Virginii, USA), 60 % učitelů angličtiny nesouhlasí s tím, že umělá inteligence (AI) a automatizovaný překlad nahradí při výuce jazyků učitele. Mnoho učitelů uvedlo, že jazyky mají hluboký kulturní, sociální a emocionální rozměr a že AI nedokáže nahradit kontakt učitele se studenty.

  Na české organizace opět útočila ruská hackerská skupina NoName057(16)

  V uplynulém týdnu čelila řada českých organizací kyberútokům ruské hacktivistické skupiny NoName057(16), která je aktivní od března 2022 a jejíž vznik souvisí s právě probíhajícím válečným konfliktem. Pod palbou byly mimo jiné weby a služby Letiště Letňany, IDOS.cz, Pražské integrované dopravy, Letiště Brno – Tuřany, ČD Cargo, pražského metra nebo třeba Ministerstva zahraničních věcí a Dopravního podniku hlavního města Prahy. Jak upozorňuje kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies, útoky se na svém telegramovém účtu, jehož ruská verze má více než 45 000 odběratelů a anglická verze přes 2 600 členů, pochlubila právě tato skupina.

  Data zdarma a další dárky na prodejnách: T-Mobile představuje letní kampaň

  Užít si naplno slunce a vychutnat si letní atmosféru s 30 GB dat navíc. T-Mobile představuje svou prázdninovou nabídku, která tarifním zákazníkům přinese dvojitý balíček letních dat. Extra porce dat, stylové brýle a osvěžující zmrzlina na prodejnách čeká od 28. 6. do 31. 8 také na majitele předplacených karet a firemní zákazníky. O dárky nepřijdou ani zákazníci s neomezenými tarify.

  Roste počet kyberpodvodů zaměřených na dovolenkáře, varují experti

  Blíží se období prázdnin a dovolených a zatímco se chystáte na relax a zábavu, kyberzločinci připravují nové kampaně a kybernetické hrozby zaměřené právě na dovolenkáře. Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies upozorňuje, že v květnu bylo vytvořeno 29 880 nových domén souvisejících s prázdninami nebo dovolenými.

  Linka bezpečí spouští nový dětský podcast Utržené sluchátko

  Podcast je určený pro děti ve věku 8 až 11 let. Jeho cílem je prevence krizí a posilování odolnosti. V krátkých epizodách jsou zachycené běžné starosti a situace, které děti zažívají jako například zrada kamarádky nebo poznámka.

  Čtyři organizace v Česku spojily své síly, aby zvýšily bezpečnost dětí na internetu

  Sdružení CZ.NIC, společnost Člověk v tísni, Linka bezpečí a Dětské krizové centrum oznámily zahájení spolupráce za účelem rozšíření aktivit stávajícího českého Safer Internet Centra. Vzniká tak doposud největší konsorcium, jehož cílem je zvýšit bezpečnost dětí v prostředí internetu.

  Twisto: Lidé o letošních Vánocích platili s BNPL častěji než kdy dříve

  BNPL (buy now pay later) služby využívali lidé během Vánoc častěji, než v uplynulých letech. Na meziročně rostoucí zájem o odložené platby a platby rozložené na třetiny v období vánočních svátků ukázala data společnosti Twisto.

  Přichází Evala, nový program pro účetní kanceláře

  Srozumitelný, přehledný a snadno ovladatelný. V pátek 1. března vstupuje na český trh nový účetní program Evala s jasným cílem – nabídnout účetním kancelářím a samostatným účetním moderní nástroj pro 21. století. Za vývojem Evaly stojí brněnská společnost Seyfor, jedna z největších IT firem ve střední Evropě.

  Transformace zábavního průmyslu: Jak data science oživuje naše oblíbené streamingové služby

  Datová věda se stala klíčovým prvkem v mnoha oblastech lidského života, přičemž hodnota algoritmů a jejich efektivita jsou neocenitelnými nástroji pro moderní společnost. Jednou z oblastí, kde datová věda vyniká a stala se skutečným uměním, je zábavní průmysl. V tomto článku se zaměříme na úlohu datového analytika a uvedeme několik příkladu využití datové vědy v oblasti zábavy.

  Přístupové údaje do eGovernmentu nepatří

  Digitalizace jako podstatný ukazatel modernizace státu je dnes jedním z nejčastěji skloňovaných výrazů. Jejím klíčovým parametrem je pak bezpečnost a autentizace uživatelů. Zejména pak ve spojitosti s datovými schránkami a způsobem přihlašování do nich stále často narážíme na neopodstatněnou otázku, zda ta která platforma umožňuje přihlášení do datové schránky pomocí přístupových údajů. Tato otázka u odborníků na bezpečnost dat vyvolává smíšené pocity mimo jiné i proto, že počet držitelů nějakého prostředku elektronické identifikace napojeného na kvalifikovaný systém provozovaný v souladu s požadavky zákona č. 250/2017 Sb. o elektronické identifikaci je oproti vlastníkům datové schránky fyzické osoby násobně vyšší. Zatímco počet datových schránek fyzických osob překonal hranici osmi set tisíc až koncem září letošního roku[1], již v březnu bylo dle dostupných údajů vydáno přes dvanáct milionů prostředků elektronické identifikace. Tedy patnáctkrát více.

  Zneužití umělé inteligence nebo chytrých zařízení. 7 kybernetických hrozeb pro rok 2024, před kterými varují čeští experti

  V dnešní digitálně propojené společnosti se kybernetická kriminalita stala jedním z nejrychleji rostoucích a nejvýnosnějších forem zločinu. Co proto očekávat od roku 2024 z pohledu bezpečnosti? Lze předpokládat nějaké zásadní změny? I to jsou otázky, které si mnoho z nás s příchodem nového roku pokládá. Experti české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, proto sestavili seznam sedmi kybernetických hrozeb, se kterými je třeba v tomto roce počítat.

  RYCHLÉ ZPRÁVY Z UKRAJINY

  Nad boxy stále jasně vede doručení domů. Pro 75 % zákazníků je důležitá rychlost, udržitelnost zatím tolik netáhne

  Zákazníci e-shopů se při rozhodování o nákupu čím dál častěji rozhodují nejen na základě ceny a parametrů samotného zboží, ale také dle rychlosti a kvality doručení. 37 % nakupujících opouští e-shop, pokud jim není nabídnuto dostatečně rychlé doručení, a 75 % dotázaných deklaruje, že je pro ně rychlost doručení důležitým parametrem při rozhodování o nákupu. To a mnohem více vyplývá z průzkumu, který pro technologicko-logistickou společnost DODO na základě reprezentativního vzorku 1 200 respondentů vypracovala výzkumná agentura Behavio.

  ChatGPT nově umí najít dopravní spoje a jízdenky. Může za to plugin z české kanceláře Omio

  Omio, globální bookingová platforma pro pozemní i leteckou a trajektovou dopravu, oznámilo spuštění vlastního pluginu pro ChatGPT. Ten uživatelům umožňuje požádat o vyhledání a naplánování cesty, přičemž platforma jim v reálném čase vrací údaje o dostupných spojích, jízdenkách a jejich cenách z rozsáhlého inventáře jízdenek Omio. Tento plugin od Omio je prvním svého druhu a umožňuje uživatelům vyhledávat a porovnávat cesty vlakem, autobusem, letadlem a trajektem. Za pluginem stojí vývojářský tým společnosti sídlící v Praze pod vedením technologického ředitele Tomáše Vocetky.

  Třetina Čechů nakoupí zboží, které viděli na sociálních sítích, vedení drží Facebook

  Platební a nákupní služba Klarna publikovala velký přehled nákupního chování spotřebitelů napříč světovými zeměmi. V rámci svého průzkumu Shopping Pulse Klarna ve spolupráci s výzkumnou agenturou Nepa zpovídala více než 19 tisíc zákazníků v 18 zemích včetně České republiky, přičemž z každé z nich byl osloven vzorek minimálně 1 000 nakupujících. Z průzkumu, který se dotazoval na nákupní zvyklosti a preference respondentů během druhého čtvrtletí letošního roku, vyplynulo, že téměř třetina Čechů (28 %) nakupuje výrobky, které viděli na sociálních sítích, přičemž 40 % z nich uskuteční nákup přímo z platformy. Nejoblíbenější sociální sítí pro nakupování je v Česku Facebook.

  Umělá inteligence zvýší kvalitu a efektivitu právních služeb, je ovšem potřeba dbát na ochranu dat

  Právní kanceláře začínají využívat služeb umělé inteligence. Ta mimo jiné rozšíří možnosti práce s textem, zrychlí vyhledávání informací a stane se pro právníky důležitým nástrojem. Mluví o tom experti z advokátní kanceláře Moore Legal CZ. Varují ale i před možnými úskalími, jako je například omezená spolehlivost textových generativních modelů anebo nutnost zvýšené opatrnosti při nakládání s citlivými daty. V Moore Legal CZ umělou inteligenci již testují například pro vyhledávání informací v procesu due diligence nebo při úpravách textu.

  Revolut představuje nové vzdělávací kurzy o kryptoměnách Algorand

  Revolut, globální finanční superaplikace s více než 30 miliony zákazníků po celém světě, dělá další krok na cestě k vytvoření těch nejlepších finančních produktů a služeb, díky kterým mohou zákazníci spravovat své peníze. Finanční superaplikace rozšiřuje svou nabídku kurzů v Akademii pro všechny krypto nadšence ve Spojeném království a EHP o šestý kurz, který je tentokrát věnovaný Algorandu, blockchainu layer 1, vytvořeném k řešení reálných světových problémů.

  Na české organizace opět útočila ruská hackerská skupina NoName057(16)

  V uplynulém týdnu čelila řada českých organizací kyberútokům ruské hacktivistické skupiny NoName057(16), která je aktivní od března 2022 a jejíž vznik souvisí s právě probíhajícím válečným konfliktem. Pod palbou byly mimo jiné weby a služby Letiště Letňany, IDOS.cz, Pražské integrované dopravy, Letiště Brno – Tuřany, ČD Cargo, pražského metra nebo třeba Ministerstva zahraničních věcí a Dopravního podniku hlavního města Prahy. Jak upozorňuje kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies, útoky se na svém telegramovém účtu, jehož ruská verze má více než 45 000 odběratelů a anglická verze přes 2 600 členů, pochlubila právě tato skupina.

  Data zdarma a další dárky na prodejnách: T-Mobile představuje letní kampaň

  Užít si naplno slunce a vychutnat si letní atmosféru s 30 GB dat navíc. T-Mobile představuje svou prázdninovou nabídku, která tarifním zákazníkům přinese dvojitý balíček letních dat. Extra porce dat, stylové brýle a osvěžující zmrzlina na prodejnách čeká od 28. 6. do 31. 8 také na majitele předplacených karet a firemní zákazníky. O dárky nepřijdou ani zákazníci s neomezenými tarify.

  Roste počet kyberpodvodů zaměřených na dovolenkáře, varují experti

  Blíží se období prázdnin a dovolených a zatímco se chystáte na relax a zábavu, kyberzločinci připravují nové kampaně a kybernetické hrozby zaměřené právě na dovolenkáře. Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies upozorňuje, že v květnu bylo vytvořeno 29 880 nových domén souvisejících s prázdninami nebo dovolenými.

  Čtyři organizace v Česku spojily své síly, aby zvýšily bezpečnost dětí na internetu

  Sdružení CZ.NIC, společnost Člověk v tísni, Linka bezpečí a Dětské krizové centrum oznámily zahájení spolupráce za účelem rozšíření aktivit stávajícího českého Safer Internet Centra. Vzniká tak doposud největší konsorcium, jehož cílem je zvýšit bezpečnost dětí v prostředí internetu.

  Twisto: Lidé o letošních Vánocích platili s BNPL častěji než kdy dříve

  BNPL (buy now pay later) služby využívali lidé během Vánoc častěji, než v uplynulých letech. Na meziročně rostoucí zájem o odložené platby a platby rozložené na třetiny v období vánočních svátků ukázala data společnosti Twisto.

  Útočníci zneužívají zkracovače URL, měření pomocí UTM je efektivnější

  Analytici varují před podvodnými zkracovači URL. Jejich prostřednictvím šíří útočníci škodlivý kód FakeAdBlocker, který vydávají za aplikaci k blokování reklam, ve skutečnosti ale z kontrolního serveru...

  Olympijské hry lámaly rekordy na digitálních platformách a zvýšily sledovanost her v Evropě

  Discovery rozšiřuje svou diváckou základu pro olympijské hry v Evropě díky širokému pokrytí v podobě free-to-air vysílání, placených televizních přenosů i digitálních platforem, jejichž prostřednictvím svým...

  Phishingové kampaně během pandemie gradovaly. Jen Kaspersky odhalil přes 5 000 podvodných webů o Covid-19

  Jaké techniky používají podvodníci, kteří se snaží zneužít epidemické problémy spojené s Covid-19, zjišťovali analytici bezpečnostních společností. Prostudovali si nevyžádané e-maily a phishingové stránky,...

  Facebook už není pro mladé a na sítích trávíme 2 a půl hodiny denně

  Doba, kterou Češi věnují sociálním sítím je stále nejvyšší v historii. Průměrně na nich strávíme denně zhruba dvě a půl hodiny a 16 % z nás pak dokonce více než 4 hodiny za den. Vyplývá to z výsledků průzkumu AMI Digital Index, který už šestým rokem mapuje trendy v používání sociálních sítí u uživatelů internetu v České republice a letos nově i na Slovensku. Letošní průzkum také poprvé sleduje trendy mezi populací nad 60 let. U starší generace je podle výsledků nejpopulárnější Facebook, na kterém tráví nejvíce času ze všech sociálních sítích a zároveň jsou nejčastějšími přispěvateli. Mladší generaci naopak více táhnou dynamické a vizuálně zaměřené sítě jako TikTok, Instagram Stories nebo Snapchat.

  Výzva AKA: Inzerenti, zvažte inzerci na Ulož.to

  Výzva reaguje na probíhající spor Ulož.to s filmovým distributorem CinemArt ohledně stahování audiovizuálních děl. Namísto toho, aby Ulož.to respektovalo autorská práva, distributorovi vyhrožuje žalobou....

  Sledovanost esportu v Česku meziročně vzrostla dvojnásobně, říká analýza České asociace esportu

  Česká asociace esportu vydala každoroční analýzu trhu, která mapuje největší esportové soutěže českých organizátorů. Z meziročního porovnání vyplývá, že sledovanost 11 největších soutěží v Česku meziročně...

  Milion čtenářů a 19 633 pročtených hodin, to je StartupJobs Newsroom za rok 2020

  Nyní se magazín pouští DO HLOUBKY startupového světa. Stejně jako je StartupJobs neodmyslitelným pilířem startupů v České republice, tak jeho Newsroom je zdrojem těch nejzajímavějších...

  Pandemie udělala z online nakupování nezbytnost. Jak to zvládly e-shopy?

  Český fintech Twisto obnovuje unikátní studii Český Košík Roku, která analyzuje tuzemský e-commerce trh. S využitím informací českého srovnávače Heureka.cz hodnotí české e-shopy, které se v...

  E-commerce roste o 26 % a čeká zostření války o talenty

  Český e-commerce zažívá v posledních letech obrovský boom. Růst oboru akcelerovala epidemie koronaviru, kdy řada firem urychlila digitalizaci a přechod na online řešení. Zároveň omezení...

  Crowdfunding jako nový nástroj marketingu. Hithit využívají pro růst i velké firmy

  Crowdfundingové kampani pražské tělocvičny Železná koule na Hithit.cz šlo v posledních týdnech jen těžko uniknout. Na jejím konci září na účtu gymu částka téměř sedm milionů, což...

  RYCHLÉ ZPRÁVY Z UKRAJINY